Αρχική σελίδα » Προβολή νέων

Σειρά σεμιναρίων Π.Μ.Σ.

.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Στο πλαίσιο των μαθημάτων του Β’ εξαμήνου του Π.Μ.Σ. «Ισπανοαμερικανικές Σπουδές» θα πραγματοποιηθούν σεμινάρια από διακεκριμένους καθηγητές πανεπιστημίων της αλλοδαπής. Για τις ακριβείς ημερομηνίες και ώρα των σεμιναρίων θα υπάρξει ενημέρωση από τους διδάσκοντες των μαθημάτων.

Κατεύθυνση «Λατινοαμερικανικές Σπουδές»

• Ο Καθηγητής Gonzalo Paz από το Georgetown University (Η.Π.Α.) θα πραγματοποιήσει σεμινάριο με θέμα «Pensamiento político en América Latina» στο πλαίσιο του μαθήματος «Σύγχρονο Ισπανοαμερικανικό Δοκίμιο»

• H Καθηγήτρια Elina Miranda Cancela του Πανεπιστημίου της Αβάνας (Κούβα) θα πραγματοποιήσει σεμινάρια με θέμα

«Tradición o recepción clásica en América Latina: enfoques actuales y una mirada desde el Caribe» στο πλαίσιο του μαθήματος «Θεωρία Λογοτεχνίας και Πολιτισμικές Σπουδές» και

«En torno a Nuestra América de José Martí» στο πλαίσιο του μαθήματος «Σύγχρονο Ισπανοαμερικανικό Δοκίμιο»

Κατεύθυνση «Μετάφραση»

• Ο Καθηγητής Paul Chandler από το Πανεπιστήμιο της Χαβάης (Μινόα – Η.Π.Α.) θα πραγματοποιήσει σεμινάριο με θέμα «Los desafíos de los regionalismos en la traducción» στο πλαίσιο του μαθήματος «Μετάφραση Δημοσιογραφικών Κειμένων».